Jsem člověk apolitický, nikdy jsem do žádné strany nevstoupil, nikdy za žádnou nemluvil a nikdy jsem nikoho nepřemlouval, aby se jakékoli straně přikláněl, dokonce to došlo i tak daleko, že jsem odmítal jako podnikatel několik zakázek od politických stran na předvolební letáky, grafiku a reklamní předměty. Není to žádná moje zhýralost, jen prostě nechci být jakýmkoli podporovatelem politiků a jejich osobních zájmů. Politikům už z principu nevěřím a když se řekne politik, představím si žumpu. K volbám sice chodím poměrně pravidelně, ale na druhou stranu si vždy říkám, že jdu volit to nejmenší zlo. Rozumějte, nevolím toho, kdo by byl moje spřízněná duše, ale toho, kdo mi nejmíň vadí. Už to je asi špatně, ale co člověk nadělá.

Letos jsem se dostal do situace, kdy jsem měl celkem jasného kandidáta na můj hlas. Jenže ouha, ono nebylo jisté, jestli se Starostové a nezávislí, kterým svým způsobem snad i fandím, budou mít šanci po volbách do sněmovny dostat. Takže přišla na řadu druhá možnost, vlastně snad asi jediná další možná, pokud nejste členem holdingu Agrofert, tedy TOP 09. Ne, že bych z toho byl odvázaný, ale řekl jsem si, že zkrátka musím hlas dát někomu, kdo mě nemá za zloděje a kdo se úplně nesnaží podnikatele natlačit do kouta. Alternativa, že bych volil jakoukoli nedemokratickou, případně extremistickou stranu (pravá nebo levá, to je fuk) nepřichází v úvahu. Nakonec ale všechno bude jinak.

Na internetu, twitteru a dalších sítích se objevují veliké skupiny lidí, kteří měli s volbou STAN stejný problém a já si říkám, že když se aspoň část z nich přestane bát, tak to prostě musí vyjít a tahle strana zkrátka musí projít. Budu doufat, ze se nespletu, ale kdybychom všichni měli strach volit menší strany právě proto, že hrozí, že neprojdou, tak nám tam budou pořád sedět dědci typu Grebeníček, Veleba nebo Štěch … Noví by měli dostat šanci, nemají sice zkušenosti z celostátní politiky, ale myslím si, že ta komunální, které je pro ně denním chlebem je mnohdy daleko horší právě díky tomu, co předvádí ti na nejvyšších místech.

Nebudu Vás přemlouvat, abyste volili STAN, TOPku nebo kohokoli jiného, ale budu prosit – pojďte volit. Volte jakoukoli DEMOKRATICKOU a NEEXTREMISTICKOU stranu a dál je to jenom na tom, kdo vás víc osloví. Ale nebuďte jedni z těch statisíců, kteří tvrdí, že jeden hlas nic nezmění. Dohromady už jsou jich deseti, možná statisíce a ty už toho můžou změnit celkem hodně.

PS: Tohle je vlastně takové moje memento, abych si možná časem uvědomil, jak jsme byl naivní. Ale člověk může udělat chybu, Jen se nesmí bát.

Ivan Stloukal
Written by Ivan Stloukal